close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • EDUKACJA HISTORYCZNA

 • Przydatne linki:

   

  1. Stowarzyszenia i organizacje edukacyjno-badawcze

   

  Uczyć się z historii 
  Witryna „Uczyć się z historii" to platforma publikacji projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii Polski i jej sąsiadów w XX wieku. W szczególności zaś - doświadczeniu dwóch totalitaryzmów: nazizmu i komunizmu w latach II wojny światowej oraz ich dziedzictwu i współczesnej debacie o nich. Na stronie publikowane są również aktualności związane z szeroko rozumianą edukacją historyczną i obywatelską.

  Ośrodek KARTA
  Ośrodek KARTA jest niezależną organizacją pozarządową (o statusie organizacji pożytku publicznego) zajmującą się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Wschodniej, niesieniem wiedzy o człowieku współczesnym oraz szerzeniem tolerancji i demokracji.

   

  Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu
  Dom powstał w 1986 roku jako placówka kształceniowa dzięki zaangażowaniu wielu ludzi w proces polsko-niemieckiego pojednania i w dialog chrześcijańsko-żydowski. Od 1995 roku pracą MDSM kieruje polsko-niemiecka Fundacja na Rzecz MDSM.

   

  Aktion Reinhard Camps (Bełżec - Sobibór - Treblinka - Majdanek)


  Diapozytyw 
  Witryna projektu "Diapozytyw" powstała we współpracy wielu organizacji, stowarzyszeń, fundacji i instytucji, które zajmują się tematyką polsko-żydowską. Właśnie ta współpraca nadaje temu projektowi niezbędne społeczne zakorzenienie, konieczne dla wzmocnienia dialogu i wzajemnego zrozumienia.
  Witryna została stworzona w ramach Instytutu Adama Mickiewicza.

   

  2. Muzea, instytuty historyczne oraz miejsca pamięci ofiar holocaustu

   

  2.1 w Polsce


  KL Stutthof Pl / EN /DE

  Mauzoleum - Miejsce Pamięci w Bełżcu PL

  Muzeum Armii Krajowej w Krakowie PL

  Muzeum Historii Żydów Polskich PL / EN

  Muzeum Historyczne m. st. Warszawy PL / EN

  Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Oddział Pomorska PL

  Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie Pl / EN / DE

  Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu PL / DE / FR / EN

  Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Oddział Radogoszcz PL / EN / DE

  Muzeum Niepodległości w Warszawie PL / EN


  Muzeum Powstania Warszawskiego PL / EN / DE / FR / RU


  Muzeum Wojska Polskiego PL

  Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu PL / EN / DE
     

  Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu PL / DE / EN / FR / IT
     

  Żydowskie Centrum Edukacyjne w Oświęcimiu PL / EN / DE


  Międzynarodowy Komitet Oświęcimski PL / EN / DE / FR

  Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy PL / EN / DE / FR


  Państwowe Muzeum na Majdanku PL / EN

  Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu PL 

  Miejsca pamięci Powstania Warszawskiego - ePrzewodnik PL

   

  2.2 na świecie


  The Ghetto Fighters' Museum EN / DE / FR / RU / HEB


  United States Holocaust Memorial Museum EN / FR / ES


  _______________________________________________________________________________


  Yad Vashem - Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

   

  Spośród 21.758 uhonorowanych medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" (stan na 1 stycznia 2007), przyznawanym od 1963 r. za ratowanie Żydów w okresie Holokaustu ponad 1/4 a zarazem najliczniejszą grupę stanowią Polacy.

   

  • Polska: 6004
  • Holandia: 4726
  • Francja: 2740
  • Ukraina: 2185
  • Belgia: 1443
  • Węgry: 685
  • Litwa: 693
  • Białoruś: 576
  • Słowacja: 465
  • Niemcy: 443
  • Włochy: 417
  • Grecja: 271
  • Jugosławia (Serbia): 124
  • Rosja: 124
  • Czechy: 118
   oraz 27 innych państw

  Lista 700 obywateli polskich, którzy stracili życie ratując Żydów (EN)

   

  3. Archiwa państwowe w Polsce

   

  Szczegółowe informacje o zbiorach i jednostkach archiwalnych na terenie Polski dostępne są na stronie internetowej: http://www.archiwa.gov.pl/
   


  Irena Sendler

  Irena Sendler

  Pani Irena Sendler, zmarła w 2008 r., bohaterska Polka, która podczas okupacji hitlerowskiej uratowała od zagłady ok. 2,5 tysiąca żydowskich dzieci z getta warszawskiego. W 2007 roku I. Sendler została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

  Kandydaturę Ireny Sendler  zgłosił amerykański nauczyciel historii Norman Conard. W 1999 r. był on w swojej szkole w miasteczku Uniontown w stanie Kansas inspiratorem napisania przez nastoletnie uczennice sztuki poświęconej Irenie Sendlerowej. Sztuka nosi tytuł "Life in a Jar" (Życie w słoiku). Jest to rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń sprzed ponad 60 lat. Przedstawienie do dzisiaj cieszy się niesłabnącym powodzeniem i sprawia, że wielka liczba amerykańskiej młodzieży zaczyna studiować historię Holokaustu i dokonania akowskiej Rady Pomocy Żydom "Żegota", której członkiem była Sendler. Za swoją działalność edukacyjną Conard - a także polski nauczyciel wiedzy o Holokauście, Robert Szuchta - otrzymał w marcu tego roku Nagrodę im. Ireny Sendlerowej, przyznaną wtedy po raz pierwszy z inicjatywy Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu.

  Kandydaturę Ireny Sendler, zgłaszanej zresztą nie po raz pierwszy do Pokojowej Nagrody Nobla, Norman Conard wysunął w porozumieniu z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i premierem Izraela Ehudem Olmertem.

  Irena Sendler przed wojną była pracownikiem opieki społecznej. Gdy powstało getto w Warszawie, niemieckie władze nie zgodziły się, by opieka społeczna docierała do mieszkających tam Żydów. Zezwalano jednak na udzielanie im pomocy medycznej - w obawie przed epidemią tyfusu. Sendlerowa przebierała się za pielęgniarkę i razem ze współpracowniczkami nosiła do getta jedzenie, leki i pieniądze.

  W 1942 roku nawiązała współpracę z Żegotą (Radą Pomocy Żydom), w której kierowała Sekcją Pomocy Dzieciom. Kiedy w drugiej połowie 1942 r. rozpoczęła się likwidacja getta, Irena Sendlerowa rozpoczęła szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci z getta. Uratowała ok. 2500 dzieci. Wyprowadzane z getta, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Przygotowywano im fałszywe dokumenty i wspomagano materialnie.

  Pod koniec 1943 r. Irenę Sendlerową aresztowało gestapo. Mimo tortur w ręce Niemców nie wpadła przechowywana w słoikach razem z pieniędzmi Żegoty dokumentacja dzieci przemyconych z getta. Sendlerowa została skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi wpłaconemu przez Żegotę, została rozstrzelana tylko "na papierze". Do końca wojny ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem.

  Po wojnie pracowała w wydziale opieki miasta stołecznego Warszawy, przyczyniając się do tworzenia domów dziecka i domów starców dla osób osieroconych w czasie wojny. Była też szefową departamentu szkolnictwa medycznego w Ministerstwie Zdrowia, gdzie zabiegała o tworzenie ponadpodstawowych szkół pielęgniarskich dla dziewcząt.

  Irena Sendler otrzymała w 1956r. tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: