close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 kwietnia 2019

  10 kwietnia w Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Designu w Rydze odbył się wernisaż wystawy pt. „W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz.” Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w obecności Dace Melbārde, minister Kultury Republiki Łotewskiej, Moniki Michaliszyn, Ambasador RP na Łotwie oraz Māry Lāce, dyrektor Łotewskiego Narodowego Muzeum Sztuki.

  Na wernisaż przybyło wielu wspaniałych gości, ambasadorów, polityków, historyków i pasjonatów sztuki.

  Na wystawie zobaczyć można ponad 20 obiektów Magdaleny Abakanowicz, w tym przestrzenne tkaniny – abakany, rzeźby i figuratywne kompozycje z kilku polskich muzeów oraz z pracowni artystki, dających szeroki ogląd jej pracy twórczej i innowacyjnego podejścia.

  Magdalena Abakanowicz (1930-2017) należy do najlepiej znanych w świecie polskich artystów. Tworzyła w wielu mediach, jak tkanina, rzeźba, malarstwo, rysunek, niejednokrotnie łącząc je ze sobą. Artystka w latach 1950 – 1954 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Z początku skupiała się na malarstwie, tworząc wielkoformatowe, monumentalne kompozycje – gwasze na tekturze i lnianym płótnie ze stylizowanymi motywami ptaków, roślin wodnych i ryb. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zajęła się tkaniną. W 1960 roku w warszawskiej Galerii Kordegarda pokazała „Kompozycję”. Gra niefiguratywnych plam barw przypominała ulubione motywy przyrodnicze artystki. Już wówczas krytycy nie potrafili zgodzić się co do statusu jej prac – czy to malarstwo abstrakcyjne, czy też tkanina dekoracyjna.

  Wydarzenie objęte jest Honorowy Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego. Kuratorami wystawy są Eulalia Domanowska, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Irēna Bužinska, Łotewskie Narodowe Muzeum Sztuki.

  Wystawa została zorganizowana we współpracy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Łotewskiego Narodowego Muzeum Sztuki/Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Designu, Ambasady RP w Rydze, Instytutu Adama Mickiewicza. 

   

   Dla zwiedzających wystawa w Rydze będzie czynna do 30 czerwca 2019.

  _STR8578
  _STR8582
  _STR8583
  _STR8591
  _STR8598
  _STR8648
  _STR8685
  _STR8700
  _STR8731
  _STR8739
  _STR8758
  _STR8785
  _STR8815
  _STR8835
  _STR8961

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: