close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 marca 2019

  13 marca 2019 r. z inicjatywy ambasadorów Polski, Czech, Słowacji oraz dowódców kontyngentów wojskowych tych krajów na Łotwie w bazie wojskowej w Ādaži odbył się uroczysty apel z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski i Czech do Organizacji Traktatu Pólnocnoatlantyckiego oraz 15 rocznicy przystąpienia Słowacji do Paktu. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele dyplomatyczni innych państw członkowskich NATO oraz oficerowie pozostałych oddziałów narodowych stacjonujących w bazie.

  Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną w wojskowej kaplicy przez kapelanów wojsk polskich, słowackich i kanadyjskich. Następnie uczestnicy przeszli na plac apelowy, gdzie miała miejsce część oficjalna. Po podniesieniu flag narodowych i wysłuchaniu hymnów państwowych Ambasador RP na Łotwie Pani Monika Michaliszyn wręczyła złoty medal Wojska Polskiego mjr. Dansowi Jansonsowi. Następnie żołnierze odebrali wyróżnienia z rąk Ambasadorów oraz dowódców kontyngentów.

   

   

  W swoim wystąpieniu okolicznościowym Ambasador Monika Michaliszyn podkreśliła, że dzień 12 marca 1999 r. stanowi dla Polski historyczną datę. Przypomniała zaangażowanie polskich żołnierzy na wielu misjach zagranicznych, a następnie podziękowała im za służbę dla Ojczyzny. Ambasadorowie Czech Miroslav Kosek i Słowacji Ladislav Babcan w swoich przemowach przypomnieli, że kraje te dzięki przystąpieniu do NATO znacznie podniosły poziom swojego bezpieczeństwa. Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego mjr Robert Chupka omówił polską drogę do członkostwa w Pakcie i podkreślił znaczenie obecności żołnierzy z 9 państw Sojuszu na Łotwie w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (eFP).

   

   

  Po wystąpieniach oficjalnych nastąpiła uroczysta defilada pododdziałów polskiego, czeskiego i słowackiego kontyngentu wojskowego. Następnie zaproszeni goście obejrzeli wystawę przygotowaną przez żołnierzy polskich i czeskich pt. „The Road to NATO”. Obchody rocznicy zwieńczył wspólny posiłek przygotowany przez kucharzy wojskowych.

  IMG_0574
  IMG_0575
  IMG_0577
  IMG_0580
  IMG_0584
  IMG_0586
  IMG_0587
  IMG_0593
  IMG_0595
  IMG_0607
  IMG_0620
  IMG_0633
  IMG_0649
  IMG_0652
  IMG_0656
  IMG_0660

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: