close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 kwietnia 2019

  Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie, Związek Polaków na Łotwie oraz Wydział Konsularny Ambasady RP w Rydze zorganizowali wspólnie akcję charytatywną „Wielkanocna Paczka 2019”.

  Ideą przedsięwzięcia było wsparcie Polaków zamieszkałych w najuboższym regionie Republiki Łotewskiej – Łatgalii obejmującej historyczne tereny dawnych Inflant Polskich.

  Akcję zbierania darów w Polsce przygotowali żołnierze IV rotacji PKW na Łotwie dowodzeni przez mjr Roberta Chupkę. Zakończyła się ona powodzeniem dzięki hojności uczniów i ludzi dobrej woli z Giżycka, Orzysza, wiernych parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, parafii pw. Narodzenia NMP w Kosowie Lackim, parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi, parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce, Stowarzyszenia „DLA NIEPODLEGŁEJ”, uczniów Szkoły Podstawowej im. F. Nowowiejskiego w Wydminach, uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach i wielu innych darczyńców. Produkty w Polsce zostały również zakupione z pieniędzy pochodzących ze zbiórki zorganizowanej w Ambasadzie RP w Rydze, wśród żołnierzy IV rotacji PKW, a także ze środków Ambasady przeznaczonych na opiekę konsularną.

   

  Dzięki wielkiej ofiarności zgromadzono produkty żywnościowe, artykuły chemii gospodarczej, przybory szkolne, zabawki oraz odzież w takiej ilości, która po rozdzieleniu pozwoliła na przygotowanie 200 paczek.

  W dniach 12-15 kwietnia br. żołnierze wspólnie z Konsul RP oraz lokalnymi działaczami polonijnymi odwiedzili Polaków w Krasławiu, Dyneburgu, Rzeżycy, Malcie i Jakubowie przekazując zgromadzone dary.

   

  Podsumowując tegoroczną inicjatywę Konsul RP Małgorzata Hejduk-Gromek zaznaczyła: Wielkanocna akcja charytatywna odbyła się po raz drugi. W porównaniu do zeszłorocznej edycji wydłużyliśmy czas przeznaczony na dystrybucję darów. Z naszych spostrzeżeń wynikało, że bardzo istotnym elementem naszego działania powinno być bezpośrednie dotarcie możliwie do jak najliczniejszego grona osób, w szczególności do seniorów. Obdarowani dzielili się z nami bardzo przejmującymi doświadczeniami życiowymi oraz historiami rodzinnymi. Ogromne emocje towarzyszyły tym spotkaniom, szczególnie wzruszająca była wdzięczność obdarowanych za to, że „Rzeczpospolita o nas pamięta!”

   

  Akcja „Wielkanocna paczka 2019 - pomoc dla najbardziej potrzebujących Polaków na Łotwie” zakończyła się wielkim sukcesem. Wiele rodzin na Łotwie dzięki darom z Polski będzie mogło przygotować tradycyjne, polskie świąteczne posiłki co spowoduje, że święta Wielkiej Nocy staną się jeszcze bardziej polskie, przybliżające ich do Ojczyzny, za którą tak tęsknią i z dumą o niej mówią.

  IMG_4386
  IMG_2451
  IMG_4376
  IMG_2463
  IMG_2516
  IMG_2531
  IMG_2598
  IMG_2618
  IMG_2660
  IMG_4809
  IMG_4844
  IMG_4854
  IMG_5056
  IMG_5065
  IMG_5066

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: