close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 lutego 2019

  23 lutego 2019 r. w Krasławiu, w przyległym do Pałacu Platerów Domu Rzemiosł odbyły się tradycyjne zapusty.

  Impreza prezentująca polskie tradycje i zwyczaje karnawałowe była doskonałą możliwością zarówno do integracji łotewskich Polaków, którzy przyjechali na nią z różnych ośrodków polonijnych, jak również do prezentacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego wśród lokalnej społeczności Krasławia i okolic. W ramach przedsięwzięcia uczestnicy mieli okazję zobaczyć występy artystyczne zespołu "Kukułeczka" z Dyneburga, który wystąpił z programem specjalnie dedykowany zapustom, oraz krasławskich zespołów - "Kropelki" działającego przy szkole polskiej i "Strumień" funkcjonującego w ramach ZPŁ. Nauczyciele ze szkoły polskiej w Krasławiu przeprowadzili szereg warsztatów, w ramach których dzieci wykonywały maszkary zapustne, papierowe lalki, maski karnawałowe i kotyliony karnawałowe oraz lepiły faworki. Przeprowadzone zostały również gry i zabawy karnawałowo-zimowe. Dużym zainteresowaniem cieszyła się przejażdżka po dziedzińcu pałacowym wozem ciągniętym przez konia. Wszyscy uczestnicy mogli skosztować polskiej kuchni, w tym pierogów, pączków i faworków przygotowanych przez zespół kucharzy PKW.

   

  Wydarzenie zorganizowane zostało przez Ambasadę RP w Rydze we współpracy z Radą Powiatu Krasławskiego, Muzeum Historii i Sztuki w Krasławiu, Polską Szkołą Podstawową im. Rodu hr. Platerów w Krasławiu, Związkiem Polaków na Łotwie oraz z żołnierzami IV rotacji Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie. 

   

  Ambasadę RP w Rydze reprezentowała Ambasador RP na Łotwie Pani Monika Michaliszyn oraz Konsul RP Pani Małgorzata Hejduk-Gromek. W zapustach wziął także udział Pani Sanita Rancāne-Delekolē Dyrektor Departamentu Integracji Społecznej Ministerstwa Kultury Republiki Łotewskiej, dowódca IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie major Robert Chupka oraz Prezes Związku Polaków na Łotwie Pan Ryszard Stankiewicz.

   

  IMG_0423
  IMG_0438
  IMG_0446
  IMG_0452
  IMG_0458
  IMG_0466
  IMG_0472
  IMG_0482
  IMG_0490
  IMG_2932

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: