close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 marca 2019

  7 marca o godz. 16:00 w Łotewskiej Bibliotece Narodowej (Galeria na piętrze M) odbędzie się wernisaż międzynarodowej wystawy archeologicznej pt. „Tak daleko, a tak blisko: Łotwa i Polska. Więcej niż 100 lat wspólnej historii".

  Okolice Viļaki (daw. Marienhausen) są ściśle związane z polskim ziemiaństwem i dziedzictwem kulturowym. Polacy wnieśli swój wkład nie tylko w rozwój kultury polskiej, ale również w badania nad przeszłością regionu, kiedy tereny te były zamieszkiwane przez bałtyckie plemiona Łatgalów (lat. latgaļi). Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych pod koniec XIX w. przez polskiego naukowca Zygmunta Glogera, w Marienhausen i jego okolicach odnaleziono szereg dawnych przedmiotów, które następnie zostały przetransportowane do Polski. Przedmioty te stanowią materialne świadectwo życia okolic Viļaki na przestrzeni XIII–XIX w.

   

  Wystawa prezentuje zbiory Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz Łotewskiego Narodowego Muzeum Historycznego pochodzące z cmentarza w Marienhausen, Danilovka, Logini, Dzinaskalns i in. miejsc. Uzupełniają ją dokumenty historyczne i fotografie ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Viļaka.

   

  Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 20 kwietnia 2019 r.

   

  Wystawa powstała dzięki współpracy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze, Ambasady Republiki Łotewskiej w Warszawie, Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Łotewskiego Narodowego Muzeum Historycznego, Muzeum Regionalnego w Viļaka, parafii katolickich w Viļaka i Šķilbēni, a także Łotewskiej Biblioteki Narodowej.

  Arheoloģiskā izstāde_07

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: