close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WEEKEND Z WAJDĄ

 •  

  Serdecznie zapraszamy do Rzeżycy na „Weekend z Wajdą” (Nedēļas nogale ar Vajdu)! Wspólnie z urzędem miasta Rēzekne, Centrum Kultury GORS, Państwowym Gimnazjum Polskim w Rzeżycy i rzeżyckim oddziałem Związku Polaków na Łotwie organizujemy dwudniowy przegląd filmów wybitnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy!

   

  To wyjątkowe wydarzenie filmowe czeka nas w dniach 25 i 26 listopada

  w Centrum Kultury GORS (adres: Pils iela 4, Rēzekne, LV 4601).

   

   

  Andrzej Wajda to najbardziej utytułowany polskich twórców filmowych. Nakręcił ponad 50 filmów. Jest laureatem najważniejszych nagród filmowych – amerykańskiego Oscara oraz Złotej Palmy festiwalu w Cannes.

  Jest także kawalerem łotewskiego Orderu Trzech Gwiazd.

   

   

  Zachęcamy widzów, w szczególności mieszkańców Łatgalii, miłośników kina, kultury polskiej, do udziału w pokazach. W ciągu dwóch dni wyświetlonych zostanie sześć filmów reżysera, w tym ostatni, nakręcony tuż przed śmiercią w 2016 roku – „Powidoki” a także ekranizacje słynnych dzieł literatury polskiej – „Pan Tadeusz” i „Ziemia obiecana”.

   

   

  Wszystkie wyświetlane filmy w języku polskim z napisami w języku łotewskim. Wstęp na przegląd filmowy jest bezpłatny!

   

   

  Program przeglądu:

   

  sobota, 25 listopada

   

  13.00-15.00 Powidoki
  15.30-17.30 Kronika wypadków miłosnych
  18.00-20.00 Katyń

   

  niedziela, 26 listopada

   

  11.00–13.00 Polowanie na muchy
  13.30–16.30 Ziemia obiecana
  17.00–19.30 Pan Tadeusz

   

   

  Kronika wypadków miłosnych

   

   

  Lato 1939 roku, przeddzień wybuchu II wojny światowej. Wilno i okolice. Witek zakochuje się pierwszą młodzieńczą miłością w Alinie, córce pułkownika Nałęcza. Powoli udaje mu się przełamać jej opory i zdobyć serce. Młodzi planują ucieczkę po maturze. Niestety, Witek nie zdaje matury, a na domiar złego dowiaduje się, iż Alina ma wyjechać za granicę. Dochodzi do ostatniego spotkania, na które dziewczyna przychodzi w białej „ślubnej” sukience. Spędzają ze sobą noc; zasypiają nad brzegiem rzeki. Budzi ich wycie syren alarmowych zwiastujących wybuch wojny.

  Ekranizacja powieści Tadeusza Konwickiego opowiadającej o dojrzewaniu młodych ludzi, tęsknocie za niewinnością, czystością i mityczną krainą dzieciństwa - tym piękniejszą, że na zawsze utraconą.

   

   

  Polowanie na muchy

   

  Trzydziestokilkuletni Włodek, niedoszły absolwent rusycystyki i skromny pracownik księgarni, prowadzi nudne, mieszczańskie życie z żoną Hanką, synem i teściami. Brak mu jakichkolwiek ambicji zawodowych i zainteresowań. Włodek czuje się całkowicie zdominowany przez żonę i teściową. Pewnego dnia, pod pretekstem kupna papierosów, wychodzi z domu, chcąc go opuścić na zawsze. Przypadkowo poznaje studentkę polonistyki Irenę, z którą nawiązuje romans. Irena za wszelką cenę chce uczynić z niego mężczyznę swoich marzeń. Niemal wbrew woli Włodka, usiłuje wylansować go na tłumacza, a nawet pisarza, wybrańca losu i ozdobę warszawskich salonów. Jej wysiłki są jednak daremne…

  „Polowanie na muchy” to satyra na postępujące zmiany w społeczeństwie, w którym kobiety stają się coraz bardziej władcze i dominujące, a mężczyźni coraz słabsi i mniej męscy.

   

   

   

   

   

  Ziemia obiecana

   

  Koniec XIX wieku. Łódź, centrum rodzącego się polskiego przemysłu włókienniczego. Troje przyjaciół - Polak Karol Borowiecki, Niemiec Maks Baum i Żyd Moryc Welt - pragnie w Łodzi założyć fabrykę włókienniczą. Stosują różne chwyty wymuszane przez bezwzględnych łódzkich potentatów bawełny. Po pożarze świeżo zbudowanej przędzalni ich drogi rozchodzą się. Karol sprzeniewierza się szlacheckim ideałom, zrywa narzeczeństwo z Anką, by przez ślub z Madą Mueller, córką największego fabrykanta Müllera, objąć we władanie najpotężniejszy łódzki kapitał. Filmowa adaptacja powieści Władysława Reymonta, będąca epickim obrazem konfliktów kapitalistycznej Łodzi schyłku XIX w.

   

   

  Pan Tadeusz

   

  „Pan Tadeusz” opowiada o nadziejach na pokonanie rosyjskiego zaborcy i odzyskanie własnego państwa, jakie na krótko rozbudził w Polakach cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte. Bohaterem tytułowym jest „młody panek" z rodu Sopliców, zakochany w młodziutkiej Zosi, wnuczce Stolnika z rodu Horeszków, a uwodzony przez starszą od nich obojga Telimenę. Kluczową postacią filmu nakręconego według Mickiewiczowskiego poematu jest jednak Jacek Soplica - zabójca Stolnika, a następnie pokutnik i tajny emisariusz, który ukrywając się nawet przed własnym synem i bratem, jako Ksiądz Robak przygotowuje w Soplicowie na Litwie zbrojne powstanie przeciw zaborcy...

   

   

  Powidoki

   

  „Powidoki" to intymny zapis ostatniego okresu życia Władysława Strzemińskiego, pioniera awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX w. Głównym bohaterem jest artysta, który nie poddał się obowiązującemu socrealizmowi i doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki" to opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła obdarzonego charyzmą, niepokornego człowieka.

   

   

   

  Katyń

   

  Próba ekranizacji jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

  Akcja filmu rozpoczyna się 17 września 1939 roku wkroczeniem Armii Czerwonej do Polski. Wśród jeńców wojennych znalazło się kilkanaście tysięcy oficerów, których rodziny z utęsknieniem czekały na ich powrót. On jednak nigdy nie nastąpił. Dramat "Katyń" przedstawia losy kobiet - matek, żon i córek polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku w lasach katyńskich przez NKWD.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: