close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 września 2018

  W Pałacu Rundāle na Łotwie spotkali się przywódcy państw Grupy Arraiolos. Prezydent Andrzej Duda wziął udział m.in. w sesjach roboczych z udziałem prezydentów, Pierwsza Dama z Małżonkami przywódców realizowała zaś program odrębny.

  Podczas spotkania Prezydent Andrzej Duda podkreślił znaczenie solidarności między państwami np. w kwestiach energetycznych - poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

   

  W gronie przywódców państw Grupy Arraiolos odbyła się m.in. dyskusja na temat społecznej odpowiedzi na możliwość manipulacji procesami politycznymi w krajach członkowskich przez siły zewnętrzne, czyli taką odporność na hybrydowe zagrożenia związane z mediami, z przestrzenią informatyczną, strumieniem informacyjnym.

   

  Wizyta polskiej Pary Prezydenckiej rozpoczęła się od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Rundāle przez Prezydenta Łotwy Raimondsa Vējonisa z Małżonką.

   

  Obok Prezydentów Polski i Łotwy w spotkaniu wzięli udział przywódcy: Austrii Alexander van der Bellen, Bułgarii Rumen Radew, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Estonii Kersti Kaljulaid, Finlandii Sauli Niinisto, Grecji Prokopis Pawlopulos, Malty Marie-Louise Coleiro Preca, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, Słowenii Borut Pahor oraz Włoch Sergio Mattarella.

  Sesja robocza prezydentów państw Grupy Arraiolos

   

   

  - Prezydent podczas dyskusji na temat współczesnych wyzwań dla bezpieczeństwa międzynarodowego podkreślił, że w obliczu rozmaitych zagrożeń najważniejsza jest solidarność między państwami, co oznacza nierealizowanie własnych partykularnych interesów kosztem dobra wspólnego, np. w kwestiach energetycznych oraz utrzymywanie więzi euroatlantyckiej w kwestiach wojskowych- poinformował minister Krzysztof Szczerski po zakończeniu rozmów.

   

  Andrzej Duda zaznaczył też, że wobec zagrożeń związanych z działaniami hybrydowymi, zwłaszcza w świecie informacji, partnerem władz powinno być społeczeństwo obywatelskie.

   

  Spotkanie z Prezydentem Austrii

   

   

  Na marginesie szczytu Prezydent Duda spotkał się z Prezydentem Austrii Alexandrem van der Bellenem. Politycy poruszyli kwestie dwustronne, a także rozmawiali m.in. na temat przygotowania do szczytu COP 24, który odbędzie się w grudniu br. w Katowicach, a także omówili priorytety austriackiej prezydencji w Unii Europejskiej.  - Prezydent Duda poruszył też z Van der Bellenem kwestię godnego upamiętnienia Bitwy pod Wiedniem, wskazując, że liczy na konstruktywną postawę władz Wiednia - przekazał minister Szczerski.

   

  Prezydent rozmawiał również z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w związku z wysłuchaniem w Bundestagu na temat sytuacji w Polsce i na Węgrzech oraz składem uczestniczącym w wysłuchaniu, a ponadto spotkał się z Prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Precą.  - Politycy uzgodnili, że na początku przyszłego roku odbędzie się oficjalna wizyta polskiego Prezydenta na Malcie - przekazał Krzysztof Szczerski.

   

  Zwiedzanie Pałacu w Rundāle

   

   

  Grupa  Arraiolos powstała w 2003 r. z inicjatywy Prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa pochodzi od miejscowości w Portugalii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Później do grona uczestników dołączyła Słowenia oraz Estonia i Bułgaria, a następnie Malta. Ostatnie spotkanie Grupy odbyło się na Malcie we wrześniu 2017 r.

   

  Nieformalne spotkania Grupy Arraiolos są okazją do wymiany opinii nt. przyszłości UE i wyzwań globalnych oraz omówienia bieżącej agendy UE.  Stanowią również sposobność do pogłębienia kontaktów dwustronnych z pozostałymi państwami UE – uczestnikami Arraiolos.

  www.prezydent.pl

  dwnld1094797641
  dwnld1153693642
  dwnld1368644436
  dwnld1436364818
  dwnld149943542
  dwnld1764598338
  dwnld186724473
  dwnld53318528
  dwnld711288466
  dwnld735130294
  dwnld837642058
  dwnld995422743

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: