close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 listopada 2016

  „Ten szczyt to wielka szansa dla naszego regionu” - powiedziała premier Polski w Rydze przed rozpoczęciem rozmów w ramach szczytu 16+1.

  Współpraca polsko-chińska

   

  Jak podkreśliła premier Beata Szydło „Polska wiąże duże nadzieje z rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami”. Szefowa polskiego rządu zaznaczyła, że Polsce zależy na szeroko pojętej współpracy gospodarczej, takiej jak realizacja konkretnych projektów z chińskimi partnerami w zakresie sektora technologicznego i transportowego. Zdaniem premier Szydło udział w szczycie Europa Środkowo-Wschodnia - Chińska Republika Ludowa (16+1) wpisuje się w strategię rozmów Polski z Chinami. Jak dodała „planowana jest również w przyszłym roku moja wizyta w Chinach”.

   

   

  „Chcemy budować wspólnie projekty transportowe, morskie i kolejowe. Jesteśmy do tego przygotowani i będziemy takie propozycje również składali” – zaznaczyła premier Beata Szydło w kontekście tematów podejmowanych na szczycie. Oprócz rozmów i spotkań dwustronnych na szczycie podpisano dwa dokumenty: Riga Guidelines oraz China – CEEC Riga Declaration. Ponadto Polska ponowiła deklarację w sprawie gotowości utworzenia w naszym kraju sekretariatu do spraw morskich 16+1 w 2017 r. Premier Beata Szydło wzięła również udział w otwarciu Forum Biznesu organizowanego przy okazji szczytu.

   

  Wypowiedź Premier RP Beaty szydło podczas konferencji prasowej w ramach Szczytu 16+1

   

   

   

  Spotkania dwustronne

  Na marginesie szczytu szefowa polskiego rządu odbyła spotkania dwustronne z premierami: Łotwy - Mārisem Kučinskisem, Chińskiej Republiki Ludowej - Li Keqiangiem, Serbii - Aleksandarem Vučiciem oraz Chorwacji - Andrejem Plenkoviciem.

  W czasie rozmowy z szefem rządu Chin, omówiono kwestie współpracy gospodarczej, tj. realizacji konkretnych projektów z chińskimi partnerami w zakresie sektora technologicznego, transportu i logistyki, ochrony środowiska oraz gospodarki wodnej. Premier Beata Szydło poinformowała premiera Chin o odnotowanej tendencji wzrostu deficytu handlowego w obrotach pomiędzy Polską a Chinami. Prezes Rady Ministrów zwróciła się do szefa rządu Chińskiej Republiki Ludowej o szerszy dostęp dla polskich produktów do chińskiego rynku.

   

   

  Podczas spotkań z premierami Serbii i Chorwacji, poza zagadnieniami dialogu bilateralnego, poruszono także kwestie dotyczące migracji i ochrony granic.

   

  Jak podkreśliła premier Beata Szydło „wszystkie państwa europejskie, które są na tym szczycie, powinny ze sobą współpracować, powinniśmy pokazywać jedność. Chiny to dla nas ważny partner. Będzie sukces, gdy nie będziemy ze sobą konkurowali, ale współpracowali”.

   

  Szczyt w Rydze był piątym szczytem 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin.

   

  Źródło: KPRM

  Szczyt_16+1_1
  Szczyt_16+1_2
  Szczyt_16+1_3
  Szczyt_16+1_4
  Szczyt_16+1_5
  Szczyt_16+1_6
  PL_Chorwacja
  PL_Serbia

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: