close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 29 lipca 2016

  Spotkanie z lokalnymi władzami samorządowymi oraz zapoznanie się z historią i funkcjonowaniem miasta, a także dyskusja nt. współpracy Valmiery z partnerem w Polsce, Zduńską Wolą, były elementami programu pierwszej wizyty Ambasador RP na Łotwie E. Dębskiej w Valmierze 28 bm.

  Podczas spotkania z Przewodniczącym Rady Miasta Jānisem Baiksem, wiceprzewodniczącym Ričardsem Gailumsem oraz Kierownik Działu Rozwoju Rady Miasta Elīną Leimane, Ambasador zapoznała się z perspektywami rozwoju miasta, sytuacją ekonomiczną, społeczną i oświatową samorządu, a także omówiła potencjał współpracy dwustronnej oraz realizacji wspólnych projektów. 

   

  Wizyta była również okazją do odwiedzenia gmachu Teatru Dramatycznego w Valmierze i omówienia perspektyw współpracy z teatrami oraz twórcami teatralnymi z Polski.

   

  Kontynuując rozpoczęte w ramach prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego działania na rzecz popularyzacji i poprawy energoefektywności budynków, Amb. E. Dębska odwiedziła najlepsze przykłady renowacji budynków w mieście oraz spotkała się z prezesem zarządu spółki „Valmieras namsaimnieks” Valdisem Jēgersem.

   

  Amb. E. Dębska złożyła również wizytę w Centrum Olimpijskim, gdzie podczas rozmowy z członkiem zarządu Centrum Zigmundsem Ezergailisem zaprezentowano możliwości infrastrukturalne centrum, dotychczasowe osiągnięcia sportowe, w tym galerię związanych z Centrum łotewskich olimpijczyków, a także plany rozwoju w przyszłości.

   

  Wizytę zakończyło spotkanie z dyrektor Muzeum w Valmierze Ivetą Blūmą oraz kierownik działu historycznego Muzeum Ingrīdą Zīriņą. Ambasador zapoznała się z wątkami polskimi w historii regionu Vidzeme i Valmiery, a także z rolą społeczności polskiej w mieście na przestrzeni wieków.

   

  Na zakończenie wizyty Amb. E. Dębska wzięła udział w uroczystej prezentacji zorganizowanej z inicjatywy Ambasady RP na Łotwie wystawy fotograficznej pt. „Wyrzykowski i inni – wkład Polaków w rozwój fotografii na Łotwie”, która była przez cały lipiec była dostępna dla zwiedzających muzeum.  

   

  http://www.valmiera.lv/lv/jaunumi/pasvaldibas_zinas/14145_valmieru_apmekles_polijas_vestniece_latvija_

  Valmiera_9
  Valmiera_8
  Valmiera_7
  Valmiera_6
  Valmiera_5
  Valmiera_4
  Valmiera_3
  Valmiera_2
  Valmiera_19
  Valmiera_18
  Valmiera_17
  Valmiera_16
  Valmiera_15
  Valmiera_14
  Valmiera_13
  Valmiera_12
  Valmiera_11
  Valmiera_1
  Valmiera
  Valmiera_10

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: