close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 kwietnia 2019

  30 kwietnia br. w Rydze odbyła się Konferencja sprawozdawcza Związku Polaków na Łotwie, w której wzięła udział konsul RP Małgorzata Hejduk-Gromek - Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rydze.

  W konferencji wzięło udział 83 delegatów reprezentujących oddziały terenowe Związku Polaków na Łotwie. W trakcie obrad Zarząd Główny przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności wskazując najistotniejsze wydarzenia i inicjatywy realizowane przez ZPŁ bądź odbywające się z udziałem środowiska polonijnego w ubiegłym roku. Wśród nich wymieniona została wizyta oficjalna Pary Prezydenckiej na Łotwie, w ramach której odbyło się spotkanie z Polonią w Dyneburgu i uroczyście odsłonięto pomnik Króla Stefana Batorego. Kolejnym istotnym wydarzeniem było otwarcie odnowionej kwatery wojskowej na cmentarzu w Ławkiesach. Wśród doniosłych działań podejmowanych lokalnie przez oddziały terenowe przywołano okolicznościowe uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setnej rocznicy uzyskania niepodległości przez Łotwę. Zaznaczono, że Polacy na Łotwie są szanowanym partnerem zarówno dla władz państwowych i samorządowych z Polski jak i z Łotwy, którzy aktywnie wspierają a także chętnie uczestniczą w organizowanych uroczystościach. Prezes Związku Polaków na Łotwie w swoim wystąpieniu podkreślił także znaczenie współpracy z Ambasadą RP w Rydze oraz Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, którzy są stałymi i niezawodnymi partnerami wspierającymi działalność środowiska polonijnego na Łotwie. Wśród istotnych inicjatyw zaplanowanych na bieżący rok wymieniono 80. rocznicę śmierci Władysława Raginisa oraz obchody setnej rocznicy kampanii łatgalskiej.

   

  ZPŁ planuje także kontynuację sztandarowych imprez, które cieszą się dużą popularnością i na stałe wpisały się w do kalendarz przedsięwzięć polonijnych, w których łącznie w zeszłym roku udział wzięło ponad 7 tysięcy osób.

  IMG_0886
  IMG_0888
  IMG_0890
  IMG_0896
  IMG_0897
  IMG_0907
  IMG_0919
  IMG_0909

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: