close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 listopada 2018

  3 listopada 2018 roku w ryskiej kinogalerii K.Suns odbył się Festiwal Polskich Filmów Patriotycznych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy uzyskania niepodległości przez Łotwę, zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Relacji Polsko-Łotewskich „Silesia” przy wsparciu Ambasady RP w Rydze.

  W ramach festiwalu zostały zaprezentowane trzy filmy polskich reżyserów – „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy, „Czarny czwartek” w reżyserii Antoniego Krauze oraz „Jack Strong” w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

   

  W uroczystym otwarciu festiwalu uczestniczyli Pani Monika Michaliszyn - Ambasador RP na Łotwie, Pani Małgorzata Hejduk-Gromek - Konsul RP na Łotwie, Pan mjr. Arkadiusz Skórnóg – dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie oraz Pan Ryszard Stankiewicz - Prezes Związku Polaków na Łotwie. Wśród licznie zebranej publiczności nie zabrakło pracowników Ambasady, przedstawicieli ZPŁ z Rygi, Lipawy, Tukums, Jekabpils, Dyneburga oraz sympatyków kultury polskiej i dobrego kina.

   

  Otwierając wydarzenie, Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Relacji Polsko-Łotewskich „Silesia” Pan Mariusz Duka zaznaczył, że celem Festiwalu Polskich Filmów Patriotycznych jest wspieranie dialogu międzykulturowego. W przeddzień wielkiego święta Polski i Łotwy zachęcił do głębszej refleksji nad tym, że za takimi słowami jak „wolność” i „niepodległość” kryją się poświęcenie i tragiczne losy konkretnych ludzi. Pokazywane filmy są zaś formą uczczenia pamięci tych, którzy w różnych momentach trudnej historii zarówno narodu polskiego, jak i łotewskiego poświęcili swe życie, dla lepszego jutra następnych pokoleń. Zaznaczył również, że festiwal został ujęty w kalendarium programu „Niepodległa” oraz „Latvija 100”.

   

  W swoim wystąpieniu Ambasador Monika Michaliszyn zaznaczyła, że patriotyzm jest immanentną cechą narodu polskiego, który w swojej historii wielokrotnie boleśnie zaświadczył, jak silnie się z nią utożsamia, a polska filmografia jest przepełniona obrazami, które podejmują ten temat. Wyraziła także nadzieję, że  prezentowane filmy pomogą dostrzec i jeszcze lepiej zrozumieć zawiłość polskich losów, wyborów i doświadczeń poszczególnych bohaterów prezentowanych wydarzeń historycznych.

   

  Pełna relacja z wydarzenia dostępna jest na stronie organizatora.

  FestiwalPFF-Ryga-3XI2018-040
  FestiwalPFF-Ryga-3XI2018-036
  FestiwalPFF-Ryga-3XI2018-033
  20181103_134231
  20181103_133639
  20181103_133626
  20181103_132705

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: