close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 października 2018

  Od 6 do 15 października 2018 r. z inicjatywy tamtejszego Oddziału Związku Polaków na Łotwie odbywały się w Jełgawie Dni Kultury Polskiej. 6 października w Klubie języka polskiego wszyscy zainteresowani mogli uczestniczyć w otwartej lekcji języka.

  Od 8 do 14 października w bistro „Silva” można było skosztować specjalności kuchni polskiej. Zaś 13 października 2018 r. w Muzeum Historii i Sztuki  w Jełgawie ZPŁ przy wsparciu Ambasady RP w Rydze i we współpracy z Zarządem Integracji Społecznej przy Administracji Samorządu Miasta Jełgawa zorganizował koncert z okazji 100. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

   

  W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych Jełgawy z merem Andrisem Rāviņšem na czele, ksiądz biskup Edvards Pavlovskis, konsul RP w Rydze Małgorzata Hejduk-Gromek, prezes Związku Polaków na Łotwie Ryszard Stankiewicz oraz mieszkańcy miasta i okolic. Uroczystość uświetniły występy chóru „Jutrzenka” z Rzeżycy, chóru dziecięcego z Jelgavy „Słowiczek”, Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „CAPELLA ANTIQUA BIALOSTOCIENSIS” z Białegostoku oraz występ duetu akordeonistek z jelgavskiej szkoły muzycznej Anty Puķīte i Darji Grišiny.

   

   

  Bardzo interesujący wykład nt śladów Polaków w Zemgale wygłosił Gints  PUTĪĶIS – zastępca dyrektora ds. naukowych z Muzeum Historii i Sztuki w Jełgawie. Jak zwykle, spiritus movens wydarzenia była niestrudzona pani Marija Kudriavceva, prezes jełgawskiego oddziału ZPŁ.

   

  DSC_1971
  DSC_1975
  DSC_2027
  DSC_2047
  IMG_8545
  IMG_8547
  IMG_8594
  IMG_8604
  DSC_1996

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: