close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ARCHIWUM

 • 21 sierpnia 2009

  21 sierpnia w Radzie Miasta Rygi dokonano otwarcia wystawy "W objęciach wielkiego brata - Sowieci w Polsce w latach 1944-1993". W uroczystości udział wzięli i zabrali głos: Minister Kultury RŁ Ints Dalderis, Ambasador RP Maciej Klimczak, Dyrektor Muzeum Frontu Ludowego Meldra Usenko, Dyrektor warszawskiego oddziału IPN prof. Jerzy Eisler oraz Przewodnicząca Komisji ds. edukacji i młodzieży RM Rygi Eizenija Aldermane.

  Minister Kultury RŁ w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wspólnotę polskich i łotewskich doświadczeń historycznych, dodając iż "za sprawą Katynia to Polska jest tym państwem, które najbardziej było poszkodowane przez sowiecki totalitaryzm".

  Ambasador RP odniósł się natomiast do ostatnich komentarzy w miejscowych ŚMP (nasz cl. 959), kwestionujących udział ZSRR w zimnowojennym podziale Europy oraz rolę jaką pełnił w państwach naszego regionu.

  Wszyscy w/w mówcy podkreślili również fakt, iż wystawa wpisuje się we wspólne dla RP i RŁ obchody 20-tej rocznicy upadku komunizmu w EŚW oraz 70-tej rocznicy podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow, którego następstwem była agresja na Polskę dwóch państw totalitarnych.

  Na uroczystości byli obecni przedstawiciele miejscowych instytucji państwowych, korpusu dyplomatycznego, ZPŁ i duchowieństwa. 

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: