close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ARCHIWUM

 • 23 sierpnia 2009

  23 sierpnia w centralnej części Rygi, pod Pomnikiem Wolności odbył się koncert plenerowy upamiętniający w/w wydarzenia. Polskim akcentem w tej imprezie był występ skrzypka Mariusza Patyry, zaproszonego przez placówkę, wraz z Liepajską Orkiestrą Symfoniczną.

  Prowadzący, zapowiadając ten występ podkreślił fakt, iż pierwszą ofiarą postanowień Paktu była Polska, która 1 września 1939 r. została zaatakowana przez Niemcy, a 17 września przez ZSRR oraz zacytował Jana Pawła II: "Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić". Podczas występu M. Patyry na telebimach były prezentowane sceny z archiwalnego filmu "Tamten Wrzesień" (udostępnionego przez Filmotekę Narodowej), przedstawiające m.in. atak na Westerplatte i naloty na Warszawę oraz ostatnie kadry z filmu A. Wajdy "Katyń", obrazujące egzekucje polskich żołnierzy. Projekcja zakończyła się stwierdzeniem w języku angielskim: "Pamiętamy".

  Punktem kulminacyjnym koncertu było wbiegnięcie na scenę sportowców z Litwy, Łotwy i Estonii oraz Prezydenta RŁ Valdisa Zatlersa i mera Rygi Nilsa Uszakovsa, którzy wzięli udział w biegu upamiętniającym "Bałtycką Drogę". 

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: