close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 stycznia 2019

  3 stycznia 2019 r. w 99. rocznicę wyzwolenia z rąk bolszewików miasta Dyneburga przez połączone wojska polskie i łotewskie, Ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn wzięła udział w uroczystościach w Dyneburgu i Krasławiu.

  Oddając hołd poległym i walczącym pod Krzyżem na Słobódce oraz przy pomniku poległych Legionistów Polskich na cmentarzu w Krasławiu, Ambasador podkreśliła, iż wydarzenia sprzed 99 lat nadały ton współczesnym relacjom polsko-łotewskim, a ówczesny sojusz polityczno-wojskowy ma swoją kontynuację dzisiaj, m.in. w postaci Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego na Łotwie w ramach Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO. Zaznaczyła również, że „dzisiejsze wydarzenie stanowi preludium do obchodów setnej rocznicy udziału Wojska Polskiego w wyzwalaniu Łotwy z rąk bolszewików w latach 1919-1920”. Najbliższy rok będzie obfitował w wydarzenia kulturalne, edukacyjne i religijne poświęcone tej pięknej karcie w relacjach polsko-łotewskich. Liczymy na aktywne zaangażowanie się środowisk polonijnych w realizację działań zmierzających do godnego upamiętnienia tych wydarzeń.

  W uroczystościach rocznicowych uczestniczyli również mer Krasławia Gunars Upenieks, żołnierze IV rotacji Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie oraz przedstawiciele środowisk polonijnych Dyneburga i Krasławia na czele z prezesem ZPŁ Ryszardem Stankiewiczem.

   

  1
  1a
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: