close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 października 2017

  28 września Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz przebywał z wizytą w bazie wojskowej w Adaži na Łotwie, gdzie wziął udział w rozmowach z przedstawicielami resortów obrony Albanii, Hiszpanii, Kanady, Łotwy, Słowenii i Włoch.

  Podczas konferencji prasowej po spotkaniu minister obrony Łotwy Raimonds Bergmanis zaznaczył – „Z wielką radością witam Was na Łotwie. Świętujemy dziś uzyskanie certyfikacji przez wielonarodową  grupę bojową NATO będącą częścią trwałej wysuniętej obecności. Tym samym uzyskała ona pełną zdolność operacyjną. Dziś  wraz z ministrami rozmawiałem o kwestiach związanych z eFP, a także o tym jak polepszyć naszą współpracę. Była to również okazja dla ministrów do dyskusji. Obecność grupy bojowej na Łotwie zwiększa obronę kolektywną na wschodniej granicy sojuszu. Większość jednostek wchodzących w skład grupy bojowej bierze obecnie udział w ćwiczeniach wojskowych, tym samym zwiększając interoperacyjność łotewskich sił zbrojnych i sił zbrojnych krajów będących częścią eFP. Chciałbym wyrazić największy szacunek i wdzięczność wobec jednostek, które stacjonują na Łotwie i bronią naszego sojuszu. Chciałbym również podziękować krajom wchodzącym w skład eFP za pokaz sojuszniczej solidarności, determinacji i zdolności do obrony NATO. Chciałbym podziękować moim kolegom i jednostkom eFP za ich pracę i wkład, by promować nasze wspólne bezpieczeństwo. Są tutaj po to, by wspierać wspaniałą inicjatywę, a wspólnie będziemy silniejsi, bardziej zjednoczeni i zbudujemy długotrwałe stosunki między naszymi krajami”.

   

   

  Minister Antoni Macierewicz w swoim oświadczeniu podziękował wszystkim krajom za ich wkład w powstanie batalionowej grupy bojowej na Łotwie, zaangażowanie we wszystkie działania mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa flanki wschodniej i zaznaczył, że Polska będzie obecna w tej grupie tak długo, jak długo będzie istniała taka potrzeba.

   

   

  Podczas pobytu na Łotwie Minister Antoni Macierewicz spotkał się ze stacjonującymi na Łotwie żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Ministrowi towarzyszył Dowódca Operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski. W uroczystym apelu wzięli udział również Ambasador RP na Łotwie Ewa Dębska oraz płk Roman Opalach - attaché obrony, wojskowy, morski i lotniczy.

   

   

  Skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego stanowią głównie żołnierze  9. Brygady Kawalerii Pancernej z plutonami logistycznymi. Dowódcą jest mjr Marek Potorski. PKW wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Grupa liczy ok. tysiąca żołnierzy i oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład delegują swoich przedstawicieli Włochy, Albania, Słowenia i Hiszpania.

   

   

  Źródło: www.mon.gov.pl

  IMG_0977
  IMG_0987
  IMG_1014
  IMG_1026
  IMG_1052
  IMG_1054
  IMG_1070
  IMG_1077
  IMG_1095
  IMG_1113

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: