close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 marca 2017

  Kiedy podczas wizyty w Polsce w marcu 1992 roku ówczesny Sekretarz Generalny NATO Manfred Wörner oświadczył, że „drzwi do NATO są otwarte”, przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego stało się dla Polski jednym z najważniejszych celów politycznych i strategicznych. Po siedmiu latach wytężonej pracy polskich dyplomatów, 12 marca 1999 roku w małym amerykańskim miasteczku Independence (gdzie 50 lat wcześniej prezydent Harry Truman ogłaszał powstanie NATO), przedstawiciele Polski, Czech i Węgier podpisali protokoły przystąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego. Osiemnaście lat później Polska jest już wiarygodnym członkiem NATO, skutecznie przyczyniającym się do budowy bezpieczeństwa w regionie i na świecie.

  Przystąpienie Polski do NATO spowodowało konieczność dostosowania Sił Zbrojnych RP do obowiązujących w Sojuszu standardów. Znacząco przyśpieszyło to proces ich transformacji: wprowadzenie cywilnej kontroli nad armią, reformy jej struktury organizacyjnej oraz modernizację techniczną.

   

  Odpowiedź NATO

   

  Sojusz Północnoatlantycki jest dzisiaj dla Polski najważniejszym instrumentem bezpieczeństwa. Osiemnaście lat członkostwa w strukturach Sojuszu sprawiło, że jesteśmy integralnym elementem struktury bezpieczeństwa, której NATO stanowi kluczowy element. Poważne zagrożenia dla stabilności międzynarodowej, jaką wywołała agresja Rosji na Ukrainę, wymusiły na Sojuszu Północnoatlantyckim konsolidację zadań obronnych oraz wzmocnienie zdolności wojskowych służących kolektywnej obronie. Jak zauważa dr Robert Kupiecki, były polski ambasador w Stanach Zjednoczonych, obecność militarna NATO na wschodniej flance stała się „racjonalnym działaniem służącym zapobieganiu konfliktom oraz umacniającym poczucie bezpieczeństwa sojuszników”.

  Ubiegłoroczny szczyt NATO w Warszawie wskazał konkretne remedium na wzrastające zagrożenia. Podczas spotkania przyjęta została Warszawska Deklaracja o Bezpieczeństwie Transatlantyckim, opisująca negatywne zmiany w środowisku międzynarodowym i wskazująca odpowiedź NATO, opartą na wzmocnionej obecności wojskowej na wschodniej flance oraz budowie stabilności zarówno we wschodnim, jak i południowym sąsiedztwie krajów Sojuszu. Zgodnie z decyzjami szczytu w Warszawie, w Polsce tworzone jest sojusznicze Wielonarodowe Dowództwo Dywizyjne, które będzie koordynować cztery sojusznicze grupy batalionowe rozmieszczone w Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce. Dowództwo powstanie w Elblągu, gdzie obecnie stacjonuje 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana.

  W Polsce będzie stacjonował batalion amerykański, co ogłosił prezydent USA podczas Szczytu w Warszawie, potwierdzając strategiczny charakter polsko-amerykańskich relacji. Pierwsi amerykańscy żołnierze przybyli do Polski na początku tego roku, a w Redzikowie ruszyła budowa bazy stanowiącej element amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, tzw. tarczy. 

   

  Standardy NATO

   

  Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w rozmowie z Poland.pl podkreślał znaczenie szczytu w Warszawie, który wysłał w świat ważną informację: „Weszliśmy w kolejną fazę, w której Sojusz znacząco wzmacnia siły swojej wschodniej flanki: stała rotacyjna obecność, wzrost wydatków na obronę, częste ćwiczenia wojskowe. Ważne jest jednak, by proces ten był kontynuowany także po spotkaniu w Warszawie”.

  Zdaniem większości Polaków obecność Polski w NATO ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa kraju, a działalność Sojuszu na rzecz utrzymywania pokoju i zapobiegania konfliktom zbrojnym na przestrzeni ostatnich kilku lat jest oceniana pozytywnie - potwierdzają to kolejne badania opinii publicznej zlecane przez MSZ. Członkostwo w najpotężniejszym sojuszu wojskowym na świecie dało Polsce gwarancje bezpieczeństwa i wzmocniło znaczenie państwa na arenie międzynarodowej. Konieczność dostosowania do standardów NATO spowodowała, że polskie Siły Zbrojne osiągnęły wysoki poziom zdolności do współdziałania z innymi wojskami sojuszniczymi. Jak niedawno przypominał w Sejmie RP Minister Witold Waszczykowski, Polska stawiana jest za wzór innym państwom członkowskim jako kraj, który poważnie traktuje kwestie bezpieczeństwa: „Z pełną odpowiedzialnością podchodzimy do zalecanego przez NATO pułapu wydatków obronnych na poziomie 2 procent PKB, przy czym minimum 20 procent tych wydatków przeznaczane jest na modernizację”. Zaangażowanie w prowadzenie działań NATO sprawiło, że Polska stała się wiarygodnym partnerem zarówno w oczach swoich sojuszników, jak i państw trzecich.

   

  Poland.pl

  rota_placówki_pl

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: