close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 maja 2017

  W trzech miastach Łotwy – Rydze, Dyneburgu i Lipawie – przedstawiciele Ambasady RP w Rydze świętowali wraz z miejscowymi Polakami Dzień Polonii i Polaków za Granicą i Dzień Flagi (2 maja) oraz 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

  Serię miłych upamiętnień rozpoczęła uroczysta akademia w Polskiej Ogólnokształcącej Szkole im. Ity Kozakiewicz w Rydze, poświęcona zarówno polskiemu świętu narodowemu Konstytucji 3 Maja, jak i łotewskiemu świętu Odzyskania Niepodległości przypadającego 4 maja. Ambasador Ewa Dębska i Konsul Wojciech Kraj byli świadkami spektaklu historyczno-muzycznego w wykonaniu uczniów polskiej szkoły. To właśnie na nich Ambasador zwróciła w swoim przemówieniu szczególną uwagę. Podkreśliła, że „drzemiący w przedstawicielach młodych pokoleń Polaków na Łotwie entuzjazm, energia, potencjał i zaangażowanie mogą być wykorzystane z korzyścią dla Polski i Łotwy, dla naszej wspólnej przyszłości w Europie”.

   

  Ambasador Ewa Dębska, Konsul Wojciech Kraj oraz Attaché Wojskowy płk. Roman Opalach spotkali się również z członkiniami Klubu Polskich Kobiet „Vanda” z Lipawy. Spotkanie odbyło się w przyjemnej, rodzinnej atmosferze. Było też doskonałą okazją do rozmowy o Polsce, Łotwie i przyszłości klubu „Vanda”.

   

  Przedstawicieli Ambasady RP w Rydze nie mogło zabraknąć również na Święcie Ulicy Warszawskiej oraz zamknięciu VIII Festiwalu „Polski Folklor w Łatgalii”, które miały miejsce 3 maja w Dyneburgu. Ambasadę reprezentował Radosław Brudnicki z Wydziału Konsularnego. Uroczystości rozpoczęło złożenie wieńców pod Krzyżem na Słobódce – miejscu upamiętniającym polskich legionistów walczących przeciwko bolszewikom o wyzwolenie Łatgalii. Ceremonię uświetnili swoją obecnością mer oraz dwaj wicemerowie Dyneburga. W ich towarzystwie barwny korowód utworzony przez dyneburskich Polaków przeszedł ceremonialnie ulicą Warszawską, by udać się do szkoły polskiej na uroczystość zamknięcia festiwalu „Polski Folklor w Łatgalii”. Jeszcze przed rozpoczęciem koncertu, Radosław Brudnicki odczytał list skierowany do uczestników wydarzenia przez Ambasador E. Dębską. „Państwa działania pomagają budować nowoczesny wizerunek Polski i Polaków wśród Państwa partnerów, przyjaciół i sąsiadów, wśród Łotyszy i przedstawicieli innych mniejszości narodowych od wieków zamieszkujących ten kraj.” – napisała.

  IMG_3865
  IMG_3910
  IMG_3925
  IMG_3986
  IMG_6426
  IMG_6427
  IMG_6438
  IMG_6440
  IMG_6451
  IMG_6463
  slobodka1
  slobodka2
  slobodka3
  slobodka4
  folk1
  folk2
  folk3
  folk4
  pochód

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: