close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 maja 2017

  „Polska i Łotwa blisko ze sobą współpracują na rzecz umacniania bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego” – podkreślił Prezydent Łotwy Raimonds Vējonis podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Warszawie.

  W ramach oficjalnej wizyty w Polsce, która miała miejsce w dniach 15-16 maja, Prezydent Raimonds Vējonis wraz z małżonką Ivetą Vējone odbyli dwustronne spotkanie z Parą Prezydencką RP – Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Dudą. W czasie wizyty doszło także do plenarnego spotkania delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów oraz wspólnej konferencji prasowej. 

   

  Tematem przewodnim rozmów były przede wszystkim kwestie wypełnienia postanowień szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie, w kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Brukseli. Rozmowy dotyczyły również tworzonej grupy batalionowej na Łotwie, w której bierze udział także kompania polskich żołnierzy wyposażona w czołgi. „Cieszę się, że Polska w ramach tej grupy batalionowej, której państwem ramowym jest Kanada, będzie miała taką aktywną rolę, to prawie 200 polskich żołnierzy, którzy w najbliższym czasie pojadą na Łotwę” – zaznaczył Prezydent Andrzej Duda. Obaj prezydenci nawiązali do wspólnej historii obu krajów i tradycji współdziałania żołnierzy polskich i łotewskich w czasie odzyskiwania niepodległości przez Łotwę. 

   

  Glowy państw poruszyły również kwestie relacji z Rosją, w tym konieczność utrzymania jednolitego stanowiska państw członkowskich Sojuszu w tym zakresie. „Nasze dyskusje potwierdzają to, że nasze kraje podzielają wspólne poglądy na temat obecnych globalnych i regionalnych wyzwań, takich jak współpraca regionalna i polityka bezpieczeństwa” – powiedział Prezydent R. Vējonis.

   

  W ramach wizyty prezydent Łotwy złożył również wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz odbył spotkania z Marszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim i Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

   

  Rozmowę z Marszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim zdominowały kwestie współpracy w zakresie bezpieczeństwa w regionie oraz przyszłość UE. Strony poruszyły kwestię zbliżającego się Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej w Warszawie (17–18.05), na którym Łotwę będzie reprezentował wiceprzewodniczący parlamentu Gundars Daudze. Omówiono również możliwości współpracy obu państw w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i uzyskania niepodległości przez Łotwę, który przypada w 2018 roku.

   

  Spotkanie z Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, z udziałem ambasadorów – Polski na Łotwie Ewy Dębskiej i Łotwy w Polsce Ilgvarsa Kļavy, również poświęcone było sytuacji w regionie oraz współpracy dwustronnej, w tym w dziedzinie bezpieczeństwa. „Nasze stosunki są oparte na przyjaźni, zaufaniu i wspólnym interesie. Jednakowo patrzymy na sprawy bezpieczeństwa w regionie” – powiedział Marszałek S. Karczewski, który jednocześnie podziękował prezydentowi Łotwy za dbanie o mniejszość polską.

   

  Program wizyty pozwolił Prezydentowi R. Vējonisowi na podziwianie panoramy Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Pierwsze Damy Polski i Łotwy zwiedziły Muzeum Narodowe i odwiedziły Centrum Zdrowia Dziecka.

   

  Wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbył się oficjalny obiad wydawany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę na cześć łotewskiej Pary Prezydenckiej.

   

  Informacja na podstawie prezydent.pl, sejm.pl, senat.gov.pl oraz PAP.

  Prezydent_1
  Prezydent_2
  Prezydent_3
  Prezydent_4
  Prezydent_5
  Prezydent_6
  Prezydent_7
  Prezydent_10
  Prezydent_11
  Prezydent_12
  Prezydent_13
  Prezydent_14
  Prezydent_15
  Prezydent_16
  Prezydent_17
  Prezydent_18
  konferencja_prasowa_1
  Konferencja_prasowa
  Sejm_foto_Paweł Kula
  Prezydent_19
  Prezydent_20
  Prezydent_21
  Prezydent_22
  Prezydent_25
  Prezydent_26
  Prezydent_27
  Prezydent_28
  Prezydent_29
  Senat_1_fot_michał Józefaciuk
  Senat_1_foto_Michał Józefaciuk
  Senat_2_fot_Michał Józefaciuk
  Senat_3_fot_Michał Józefaciuk
  Pierwsze Damy_1
  Pierwsze Damy_2
  Pierwsze Damy_3
  Pierwsze Damy_4
  Pierwsze Damy_5
  Pierwsze Damy_6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: