close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 20 lipca 2017

  Polskę i Łotwę łączy zbieżna ocena środowiska bezpieczeństwa oraz ścisła współpraca dwustronna i w ramach NATO – zgodzili się wiceminister Bartosz Cichocki i wiceszef łotewskiego MSZ Andrejs Pildegovičs podczas rozmów w Rydze.

   

  W trakcie spotkania omówiono najważniejsze aktualne zagadnienia polityki wschodniej oraz polityki bezpieczeństwa. – Polskie Siły Zbrojnie uczestniczą w wielonarodowej Batalionowej Grupie Bojowej rozmieszczonej na Łotwie w ramach wysuniętej obecności NATO – mówił wiceminister Cichocki, podkreślając znaczenie kontynuacji bliskiej współpracy państw naszego regionu na rzecz odzwierciedlenia dalszej adaptacji Sojuszu w decyzjach szczytu NATO w 2018 roku. Wiceministrowie Cichocki i Pildegovičs zgodzili się, że jednym z najważniejszym celów polsko-łotewskiej współpracy jest realizacja decyzji podjętych podczas Szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku, m.in. na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa naszego regionu. Omówili także kwestię implementacji Europejskiej Strategii Globalnej UE w zakresie bezpieczeństwa oraz potencjalne możliwości współpracy w zakresie przemysłów obronnych.

   

  Wiceminister Cichocki podkreślił brak zgody społeczności międzynarodowej na rosyjskie próby podzielenia naszego kontynentu na sfery interesów. – Polska chce współpracować z Rosją w oparciu o wspólne zasady przyjęte przez Unię Europejską w 2016 r., jednak oskarżenia pod adresem Warszawy o rzekome fałszowanie historii i likwidację radzieckich cmentarzy nie służą nawiązaniu konstruktywnego dialogu, również w kontekście przyszłego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – mówił wiceszef polskiego MSZ. Przypomniał także wagę, jaką Polska przykłada do wsparcia proeuropejskich i prodemokratycznych dążeń społeczeństwa ukraińskiego: – Mam nadzieję, że listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego przyniesie nowy impuls do wzmocnienia integracji i dalszego rozwoju tej inicjatywy – dodał.

   

   

  Podczas wizyty na Łotwie, wiceszef polskiego MSZ spotkał się z Polskim Kontyngentem Wojskowym i rozmawiał z kanadyjskim dowódcą Batalionowej Grupy Bojowej NATO, ppłk Wade Rutlandem, oraz polską kadrą dowódczą na czele z dowódcą PKW, mjr Markiem Potorskim. Ponadto odbył rozmowy dotyczące walki z zagrożeniami hybrydowymi z Jānisem Sartsem, dyrektorem Centrum Doskonalenia NATO w zakresie Komunikacji Strategicznej z siedzibą w Rydze.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  DFF55xnW0AAOj6C
  DFGlerwXYAAQtaT
  DFGlerXWAAETa1E
  DSC03610
  DSC03625
  DSC03635
  DSC03638
  DSC03651
  IMG_6406
  IMG_6430
  IMG_6464
  IMG_6476
  IMG_6490
  IMG_6494
  IMG_6496

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: