close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 22 marca 2017

  21 marca w głównym budynku Uniwersytetu w Daugavpils otwarto wystawę poświęconą zbrodni katyńskiej pt. „They were shot in the back of the head. The Katyn Massacre exhibition”. W uroczystości uczestniczyli studenci, wykładowcy oraz przedstawiciele miejscowej Polonii.

  Wydarzenie zostało przygotowane we współpracy Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Łotewskiego Muzeum Wojny w Rydze i Instytutu Pamięci Narodowej z Ambasadą RP w Rydze.

   

  Wystawa pokazuje, czym był i jest Katyń – ludobójstwo Polaków pod okupacją radziecką, które stało się symbolem zakłamania i zbrodni milczenia na arenie międzynarodowej a następnie zwycięstwa prawdy. Jest on także symbolem eliminacji inteligencji polskiej i obywateli II RP wielu narodowości oraz wyznań –  dramatu w sensie ludzkim, narodowym i państwowym.

   

  Od 21 marca z tą trudną kartą polskiej historii będą mogli zapoznać się również mieszkańcy Daugavpils.

   

  W ramach wydarzenia pracownik Muzeum Katyńskiego Paweł Wawrzyniak spotkał się ze studentami Uniwersytetu w Daugavpils, wyświetlono również fabularyzowany film dokumentalny na temat zbrodni katyńskiej pt. „Żona oficera” autorstwa Piotra Uzarowicza.

  3
  4
  5
  6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: