close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 maja 2017

  Wieloletnia dyrektor Państwowego Gimnazjum Polskiego im. Stefana Batorego w Rzeżycy (Rēzekne) Walentyna Szydłowska odebrała 3 maja z rąk Prezydenta Republiki Łotewskiej Raimondsa Vējonisa najwyższe odznaczenie łotewskie – Order Trzech Gwiazd, Klasa I. Uroczystość odbyła się w Zamku Ryskim – siedzibie prezydenta. Dyrektor szkoły polskiej znalazła sią tym samym w wąskim i zaszczytnym gronie trzydziestu trzech osób uhonorowanych najwyższym odznaczeniem Republiki Łotewskiej w tym roku.

  Order Trzech Gwiazd został ustanowiony w 1924 roku na pamiątkę utworzenia Państwa Łotewskiego. Jest przyznawany obywatelom łotewskim i obcokrajowcom za znamienite zasługi cywilne dla Państwa Łotewskiego na polu umacniania jego bezpieczeństwa, wszechstronnego rozwoju i dobrobytu.

  Walentyna Szydłowska jest osobą o wielkich zasługach dla krzewienia polskości, odrodzenia i rozwoju oświaty polskiej w niepodległej Łotwie oraz reaktywowania i działalności Związku Polaków na Łotwie. Od 1993 roku kieruje szkołą polską w Rzeżycy, doprowadzając polską placówkę oświatową z poziomu 4-klasowej szkoły liczącej ok. 40 uczniów do szkoły średniej w 2002 r. Państwowe Gimnazjum Polskie im. Stefana Batorego w Rzeżycy jest obecnie największą polską placówką oświatową na Łotwie, niezwykle zasłużoną dla polskości, bardzo dynamicznie rozwijającą się, jedną z najnowocześniejszych w regionie. Szkoła wyróżnia się wysokim poziomem nauczania, rozbudowanym systemem zajęć pozalekcyjnych i dbałością o bazę materialną.

  Dyrektor szkoły w Rzeżycy w sposób wybitny przyczynia się do rozwoju przyjaznych relacji polsko-łotewskich.

  Walentyna Szydłowska w przeszłości została trzykrotnie odznaczona przez Państwo Polskie: Medalem KEN (2002 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (2003 r.) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi (2008 r.).

  IMG_6465
  IMG_6467
  IMG_6478
  IMG_6515
  IMG_6524

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: