close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 sierpnia 2017

  Dzięki staraniom Ambasady RP w Rydze, spółka ubezpieczeniowa „Balta”, należąca do grupy PZU, oraz parafia św. Ludwika w Krasławiu podpisały porozumienie, na mocy którego „Balta” przyznała dofinansowanie na renowację fresku w tympanonie na fasadzie kościoła. Konserwatorzy już niebawem rozpoczną prace restauracyjne.

  Restauracja fresków wewnątrz kościoła pw. św. Ludwika w Krasławiu rozpoczęła się w 2003 roku. Ten jeden z najpiękniejszych zabytków wspólnego polsko-łotewskiego dziedzictwa kulturowego może dziś zachwycać znawców i turystów dzięki wsparciu i zaangażowaniu instytucji, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwa Kultury Republiki Łotewskiej, oraz osób indywidulanych z Łotwy i Polski. Dotychczas odrestaurowano ołtarz główny, obraz ołtarzowy „Św. Ludwik wyrusza na wojnę krzyżową”, który na podstawie szkicu polskiego artysty Jana Matejki został w 1884 r. namalowany przez jego uczniów, a także fresk ołtarzowy namalowany przez Filippo Castaldiego w latach 60. XVIII wieku. 

   

  Kościół św. Ludwika w Krasławiu został wzniesiony w latach 1756–1767 i jest zabytkiem unikatowym pod względem historycznym i artystycznym. Został on ufundowany przez hrabiego Konstantego Ludwika Platera oraz Augustę z Ogińskich. W 1757 r. przy kościele działalność rozpoczęła pierwsza na terytorium Łotwy uczelnia kształcąca katolickich duchownych – Seminarium Duchowne w Krasławiu. W 2017 roku kościół pw. św. Ludwika obchodzi 250. rocznicę powstania.

   

  Prace konserwatorskie fresku będą się odbywać równolegle do renowacji fasady kościoła, której koszty zostały sfinansowane przez stronę łotewską.

  Kraslava

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: